Titula je vraćena u Los Angeles poslije 13 godina.

Nakon šest utakmica, Los Angeles Lakers su šampioni LBA lige uvjerljivo pobjedivši Miami Heat sa više od 10 poena razlike i ukupnim rezultatom 4-2. Ova titula je samo dokaz koliko Lebron James je izvrstan igrač. Oborio je rekord najviše poena u historiji play-offa (njih čak 7.423), broja odigranih minuta u play offu (10.811), najviše odigranih utakmica u play offu (260), uz to da od 2006. godine nije propustio ni jednu utakmicu playy offa.
LeBronu je ovo četvrta NBA titula,  prve dvije je osvojio s Miami Heatom dok treću sa Cleveland Cavaliersima.

Miami Heat je i ovog puta igrao bez ključnog igrača Gorana Dragića koji je zaradio ozljedu u prvoj utakmici finala što je dovelo do velikog poraza u šestoj utakmici. Rezultat na poluvremenu glasio je 36-64, dok je krajnji rezultat iznosio 93-106 za Lakerse te tako ih doveo do osvajanja 17. NBA naslova. U play offu kao sjajan igrač pokazao se Jimmy Butler, koji ima sve odlike vrhunskog sportiste iako nije uspio doći do NBA titule.