Italijanski fudbaleri novi su evropski prvaci, nakon što su savladali reprezentaciju Engleske boljim izvođenjem penala (3-2), dok je tokom 90 minuta i produžetaka bio 1-1.

Engleska je do vodstva došla nakon samo jednog minuta i 56 sekundi igre, a strijelac Luke Shaw ujedno je postigao četvrti najbrži pogodak u istoriji Eura te drugi najbrži gol na ovom evropskom prvenstvu. Do izjednačenja Italijane je doveo sjajni Leonardo Bonucci u 67. minuti. Bonucci je upisan kao najstariji strijelac u istoriji velikih natjecanja, a zanimljiva je činjenica da je ovo 13. gol Azzurija na ovom takmičenju, što je i najveći broj pogodaka koji su postigli na većim najtecanjima.

Italijani su se bolje snašli u izvođenju penala, a junak reprezentacije zasigurno je bio Gianluigi Donnarumma. Prvu seriju raspucavanja otvorio je Berardi koji je savladao Pickforda, dok s druge strane Donnarumma nije uspeo da zaustavi Kaneov šut. U drugoj seriji Pickford je odbranio udarac Belottiju, a Maguire je doneo prednost Englezima. Bonucci je izjednačio na 2-2, a Rashford je pogodio stativu. Bernardeschi je ponovo doneo Italijanima prednost, a Donnarumma je odbranio udarac Sancha. Jorginho je mogao da donese titulu Italiji, ali je Pickford odbranio njegov udarac. Donnarumma je takođe odbranio Sakeov udarac i ujedno postao heroj Italije.

Italija je drugi put u istoriji osvojila evropsku titulu, ali od nje su i dalje uspješnije Njemačka i Španija sa po tri evropske titule. Italija je prvu evropsku krunu osvojila 1968. godine, a sinoć drugu.