Fudbalska reprezentacija Senegala po prvi put u istoriji osvojila je titulu šampiona Afrike nakon što je u finalu savladala reprezentaciju Egipta boljim izvođenjem penala sa 4-2 na stadionu Olembe u Yaoundéu.

Ni Egipat ni Senegal nisu uspjeli zatresti mreže u prvih 90. minuta, a ista igra prešla je u produžetke iako je Senegal bio vidno bolji. U 6. minutu igre Senegal je propustio veliku šansu nakon što je Gabaski obranio penal Manea pošto je Abdelmonem faultom zaustavio Cissa u kaznenom prostoru.

Nakon prve serije penala precizni su bili fudbaleri s obje strane, Koulibaly u dresu Senelaga i Zizou u dresu Egipta. U nastavku mrežu Egipta zatresao je Diallo, dok je za Egipat neprecizan bio Abdelmonem. U trećoj seriji Sarr nije postigao gol za Senegal, dok je u dresu Egipta uspješan bio Hamdi. Četvrta serija je bila ponovo upsješna za Senegal nakon što je Dieng ostvario pogodak, dok sa druge strane Lasheen promašuje i Sadio Mane dovodi svoju reprezentaciju do istorijske titule u petoj seriji.

– Kakva utakmica! Kakva ekipa. Uspjeli ste. Prekrasan trenutak, lijep trenutak zajedništva i nacionalnog ponosa. Čestitamo našim herojima, poručio je predsjednik Senegala Macky Sall.

Senegal je tako postao 15. reprezentacija koja se može pohvaliti titulom šampiona Afrike. I dalje Egipat drži rekord od sedam titula, prat ih Kamerun sa pet titula, Gana četiri, a dok tri titule ima Nigerija.