Španski fudbaleri postali su prvi polufinalisti EURO-a nakon što su u Sankt Peterburgu bili bolji u izvođenju penala od reprezentacije Švajcarske rezultatom 4: 2 (1-1,1-1).

Španija je do vodstva došla autogolom Zakarije (8. minut), dok je Švajcarska do izjednačenja došla golom Shaqirija (68. minut). Nakon toga rezultat se nije mijenjao, što je dovelo do penala.

U 77. minuti Švajcarska je ostala sa igračem manje nakon što je Engleski sudac Oliver odlučio pokazati crveni karton za Freulera, te nakon toga Španija je imala dominaciju no nije uspjela ostvariti pogodak.

Ovog puta Švajcarci nisu imali sreće u penalima, odnosno čak tri od četiri su bila neuspješna. S druge strane, Španski fudbaleri uspjeli su realizirati tri penala, odnosno otišli su dalje sa ukupnih 4-2.